Vállalatunk szerkezeti- és szoftverfejlesztési módszertanának átalakulása
Az informatikai szektor számtalan kihívással állítja szembe a fejlesztő vállalatokat, ahogy az AutSoftot is. A fejlődés sikeressége a stratégiában, és a kiválóan testre szabott módszertanban rejlik.
Elsődleges célunk egy olyan szervezet kialakítása volt, mely kellő rugalmassággal, permanensen tudja követni és támogatni az új, változó technológiák alkalmazását a cég fejlesztési folyamataiban.
Vállalatunkról pár szóban
Az AutSoft Zrt.-t 2011-ben alapította a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszéke. Egyedi termék- és szoftverfejlesztéssel, tanácsadással, oktatással foglalkozunk. Az AutSoft 2018-tól zártkörűen működő részvénytársaságként van bejegyezve. A jól megválasztott vállalati struktúra és módszertan támogatja szervezetünket a folyamatos növekedés fenntartásában.

Hatékony létszámnövekedés
Vállalatunkban mikromenedzsment működött az első 5-6 évben, ekkor 50-60 fővel dolgoztunk együtt. Ezt a létszámot még könnyű volt kezelni, átlátható működés, fejben tartható munkafolyamatok jellemezték ezt a pár évet.
2018-ra elértük a mikromenedzsment szempontjából már kritikusnak tartott létszámot, 70 főt. A csapataink rugalmasan működtek, gyorsan reagáltunk minden kihívásra, könnyen tudtuk követni a technológia fejlődését. Vállalatunk növekedése azonban megrendelői szinten is megmutatkozott, nagyobb és összetettebb projekteken kezdtünk el dolgozni, melynek hatására szembesültünk a legnagyobb problémával: nem tudtunk jól skálázódni, produktívan növekedni.
Tudtuk, hogy itt nem állhatunk meg, így elkezdtünk azon gondolkodni, hogy miként tudunk hatékonyan tovább bővülni.
A kis- és középvállalkozásoknál ismert probléma (főleg kezdetben), hogy a tapasztaltabb kollégáknak egyszerre több szerepkört kell betölteniük. Nálunk is fennállt ez a helyzet, szenior szoftverfejlesztő kollégáink gyakorta folytak bele üzleti elemzői folyamatokba, tesztelésbe, olykor projekt csapatokat is vezettek.
Ez a vállalati struktúra hosszú távon több szempontból nem fenntartható:
- Kizsigereli a szenior kollégákat (ez kiégéshez, majd felmondáshoz vezethet),
- Elaprózódó feladatok (senki nem képes ennyi folyamatot egymaga kézben tartani),
- Sokszor nem a szakterületeiken kell helyt állniuk a kollégáknak (kevesebb sikerélmény, mégis több befektetett munka),
- Nincsenek letisztázott felelősségi körök (ellentétek kialakulása, számon kérhetőség hiánya)
Hamar felismertük, hogy ezen negatívumok gátat szabnak a fejlődésnek, így elkezdtünk kitűzni célokat, s megfogalmaztuk, mi kell ezek eléréséhez. Tisztáznunk kellett felelősségi köröket, hierarchia szinteket, valamint átgondolni, hogy tartható fenn a rugalmas és agilis működés egy ilyen átalakulás során.

Az ügyfél- és csapatközpontúság elve
A struktúra kialakításánál fő szempontként az ügyfél- és csapatközpontúság megtartását jelöltük meg. Ennek tükrében kellett megválasztanunk eszközeinket vállalatunk átformálásához.
Milyen célokat tűztünk ki?
- Transzparens hatáskörök kialakítása,
- Skálázhatóság kialakítása,
- Fókuszáltság növelése,
- DevOps szélesebb körű alkalmazása,
- Agilis fejlesztési módszerek fenntartása,
- Magas szintű szoftverminőség fenntartása.
A felsoroltak mellett fontos volt számunkra, hogy megszerezzük az ISO/IEC 270001 minősítést, mely információbiztonsági szempontból kulcsfontosságú mérföldkőnek számított vállalatunk életében.

Működési struktúránk
Korábbi tapasztalatainkra támaszkodva megállapítottunk főbb területeket, melyeket korábban ad-hoc jelleggel vontunk be a folyamatokba egy-egy projekt kapcsán. Ezen területekből divíziókat alakítottunk ki, egy strukturáltabb szervezet érdekében.
Divízióink:
- UX/UI
- Full Stack
- Mobil
- Microsoft
- Mesterséges intelligencia
- Adatbányászat
- BI
- Tesztelés
A projektjeinken minden divízióból szervezetten dolgoznak együtt a kollégák, a divíziókért a divízió vezetők a felelősek, ők menedzselik a munkaidőt, osztják el a feladatokat.
Szoros együttműködésben üzleti elemző kollégáinkkal, akik a megismert ügyféligényt egyeztetik projektvezetőkkel, fenntartva az átlátható kommunikációt és a rugalmas folyamatokat. Így a fejlesztőkhöz minden esetben a konkrét igény jut el. A projekt megvalósítását nagyban segíti a folyamatos DevOps működés is. Célunk olyan szoftverek fejlesztése, melyek gyorsan továbbfejleszthetők, s könnyen karbantarthatók.

A szoftver architekt és a vezető fejlesztő kollégák a projekt fókuszától (technológia fókuszú vagy üzleti fókuszú) függően vesznek részt az ügyfélkommunikációban, csapatvezetésben és architektúra tervezésben.
A stratégiáért, az új technológiák vizsgálatáért és alkalmazásáért az architekt board felel.
Vállalatunk átlátható működése mellett kiemelt figyelmet fordítunk kollégáink továbbképzésére. A cégen belüli folyamatos tudásmegosztás érdekében ún. chaptereket hoztunk létre, melyek különböző technológiai ismereteket dolgoznak fel, például Android chapter, Design chapter, Java chapter. A kollégák általában két chapterbe is be vannak osztva, hogy a szakterületükön kívül eső technológiákkal is megismerkedhessenek.
Szoftverfejlesztői módszertanunk kialakítása
A módszertan kialakítása mindig egy felismeréssel kezdődik, hogy a jelenlegi helyzetben nem hatékony az együttműködés, a csapatok külön szigetként működnek, nincs átjárhatóság, a fejlesztési folyamatok akadoznak.
Egy vállalat menedzsmentje gyakran adja más kezébe a módszertan kialakítását, külsős tanácsadóval, coach-csal egyeztetnek, azonban minden cégkultúra más, különböző projektekkel, folyamatokkal, így az AutSoft fejlesztési módszertanát az erre a célra kijelölt belső munkacsoport rakta össze. Céljuk egy olyan agilis módszertan kialakítása volt, mely illeszkedik projektjeinkhez, a pár napostól a több hónapot, esetleg évet felölelőkig.
Tévhit, hogy az agilis projekteket nem kell tervezni: pontos, előre meghatározott célokkal kell rendelkeznünk a projekt indulásakor. Mi ennek megfelelően ún. user story-kal (felhasználói történetekkel) dolgozunk, melyben röviden megfogalmazásra kerülnek a megrendelői igények.
Ennek értelmében alapelveink közé tartozik az ügyféligények kielégítése. Kialakított módszertanunkban eszerint kapcsoljuk össze szakmai csapatainkat a különböző, projektekben érintett területekkel. Az agilis módszertanok esetében a felelősség megoszlik a többségében önszerveződő csapatok tagjai között.

Egy adott projekt, user story az alábbi folyamaton megy végig:
- Projekt nyitás
- Specifikáció (üzleti elemzés és ux kutatás), felelős: üzleti elemző
- UX - felhasználói élmény (felhasználói élmény tervezés), felelős: UX vezető, projektmenedzser
- Tervezés (UI - felhasználói felület tervezés), felelős: projektmenedzser, felhasználó
- Fejlesztés (UI - felhasználói felület tervezés, fejlesztés, telepítés), felelős: projektmenedzser, felhasználó (megrendelő)
- Tesztelés (felülvizsgálat, felhasználó oldali tesztelés, tesztelés), felelős: projektmenedzser, felhasználó (megrendelő)
- Felhasználó oldali tesztelés, felelős: felhasználó (megrendelő)
- Projekt zárás
Ebben a struktúrában a projekten részt vevő csapatok agilisan alakítják ki saját folyamataikat, ceremóniáikat, melyek a:
- Napi standup: rövid napindító megbeszélés, a transzparencia fenntartásáért és a követhető munkafolyamatokért
- Retrospektív: együttműködés javítása, tapasztalatok levonása érdekében kezdeményezett egyeztetés (proaktivitás szempontjából kiemelten fontos ceremónia)
- Review: projekt bemutatása
Esetünkben a review-t nem csak a projekt végén, az elkészült termék/szoftver bemutatásakor kezdeményezzük, hanem a folyamatok közben is, hogy a kollégák egyértelmű visszajelzések mentén tudjanak haladni a munkával.
Az általunk kialakított agilis szoftverfejlesztési módszertan teljességgel testre szabható és az ügyféligényeket szem előtt tartva, az adott projekthez igazítható.
Minden, a belső folyamatainkat érintő fejlesztésben igyekszünk olyan hosszú távú és átlátható megoldásokat bevezetni, melyekkel hatékonyan segíthetjük csapataink munkáját.

Ha egyedi szoftverfejlesztési projektekkel kapcsolatban lenne kérdése, keressen bennünket bizalommal!
https://www.autsoft.net/szolgaltatasaink/egyedi-szoftverfejlesztes/
Weboldalunkon további szolgáltatásainkról is tájékozódhat.
Álláspartnerünk a Jooble
https://hu.jooble.org/